Sprzeda┐

    Modu│ Sprzeda┐ umo┐liwia tworzenie i rejestracjΩ dokument≤w sprzeda┐y: faktur, rachunk≤w uproszczonych i paragon≤w a tak┐e zrealizowanych recept i zam≤wie± na sprzeda┐ towar≤w. 

    W module Sprzeda┐ mo┐liwe jest przegl╣danie dokument≤w utworzonych podczas sprzeda┐y za pierwszym sto│em w module Ekspedycja

    Modu│ umo┐liwia tworzenie rachunk≤w refundacyjnych, kt≤re s╣ zapisywane w odpowiednim rejestrze.


    Obok rejestr≤w dokument≤w w module Sprzeda┐ zgromadzone s╣ kartoteki: us│ug, rodzaj≤w recept, zni┐ek i mar┐. Znajduje siΩ tu r≤wnie┐ kartoteka zawieraj╣ca opis regu│ sprzeda┐y artyku│≤w okre£laj╣cych zni┐kΩ do zastosowania przy wydawaniu leku na receptΩ.
     
     

    Rysunek .1 Menu modu│u Sprzeda┐

    1. Dokumenty sprzeda┐y

    2.  

       
       
       

      W rejestrze Dokumenty sprzeda┐y zgromadzone s╣ utworzone dokumenty sprzeda┐y. W kartotece Typy dokument≤w (w module Administrator) zdefiniowane s╣ nastΩpuj╣ce typy dokument≤w sprzeda┐y: Paragon fiskalny, Faktura VAT sprzeda┐y oraz Rachunek uproszczony sprzeda┐y. W rejestrze s╣ zapisywane dokumenty wszystkich wymienionych typ≤w. 


      W drzewie folder≤w widocznym po lewej stronie okna listy zosta│y zdefiniowane widoki umo┐liwiaj╣ce wyfiltrowanie z listy dokument≤w wybranego typu.
       
       

      Rysunek .1 Okno listy rejestru dokument≤w sprzeda┐y

      Dokumenty zgromadzone w rejestrze s╣ na og≤│ tworzone podczas sprzeda┐y za pierwszym sto│em w module Ekspedycja. Dokumenty te s╣ ksiΩgowane (zatwierdzane) podczas sprzeda┐y.

      1. Tworzenie dokumentu sprzeda┐y

      2.  

         
         
         

        Operacja Nowy (Ctrl+N) pozwala na utworzenie nowego dokumentu sprzeda┐y z poziomu okna listy. Po wywo│aniu operacji nale┐y wype│niµ formularz dokumentu i do│╣czyµ do niego pozycje. Do chwili zatwierdzenia dokumentu mo┐e on byµ edytowany.

      3. Zatwierdzanie dokumentu sprzeda┐y
      Operacja Zatwierdƒ (Ctrl+Z) wywo│ana na przygotowanym dokumencie powoduje zdjΩcie z magazynu towar≤w okre£lonych w pozycjach dokumentu i rejestracjΩ odpowiednich operacji magazynowych. Jednocze£nie zwiΩkszony zostanie stan bie┐╣cej kasy/konta o kwotΩ r≤wn╣ op│acie widocznej na dokumencie. Zostanie tak┐e zarejestrowana odpowiednia operacja kasowa.
    3. Recepty

    4.  

       
       
       

      W rejestrze recept zapisywane s╣ recepty realizowane w module Ekspedycja
       
       


      Rysunek .1 Okno listy rejestru recept 

      Recepty utworzone podczas sprzeda┐y s╣ automatycznie zatwierdzane r≤wnolegle z zatwierdzaniem odpowiedniego dokumentu sprzeda┐y. Dlatego mo┐liwy jest jedynie ich podgl╣d za pomoc╣ operacji Poka┐ (Ctrl+P). Operacja Otw≤rz pozwalaj╣ca na edycjΩ recepty jest niedozwolona dla zatwierdzonych recept.

      Na formularzu recepty okre£lony jest jej numer, rodzaj, us│uga, refundator oraz data realizacji recepty. Znajduj╣ siΩ tu te┐ niewykorzystywane obecnie pola umo┐liwiaj╣ce okre£lenie lekarza wystawiaj╣cego receptΩ i pacjenta. Podobnie jak w wypadku wszystkich dokument≤w w programie na formularzu znajduje siΩ tak┐e nazwa u┐ytkownika, kt≤ry utworzy│ dana receptΩ i data jej wprowadzenie do systemu. 

      Rysunek .2 Formularz recepty

      W dolnej czΩ£ci formularza recepty znajduje siΩ lista pozycji recepty czyli wycen. Na og≤│ na li£cie znajduje siΩ tylko jedna wycena. Wyj╣tkiem jest recepta Mz/Pom-35 mog╣ca zawieraµ do piΩciu wycen.

      Na formularzu wyceny jest okre£lona grupa artyku│≤w a nie artyku│. Wynika to z faktu , i┐ przy wydawaniu leku na receptΩ istotna jest jedynie jego nazwa, postaµ i dawka. Nieistotne jest z jakiego opakowania on pochodzi. Mo┐na wydaµ okre£lon╣ ilo£µ leku np. wyjmuj╣c po kilka ampu│ek z r≤┐nych opakowa±. Dlatego te┐ ilo£µ sprzedanego leku na wycenie jest podawana w jednostkach minimalnych.
       
       


      Rysunek .3 Formularz wyceny

      Na formularzu widoczna jest tak┐e zastosowana zni┐ka, liczba pobranych rycza│t≤w, okre£lenie czy lek wydano na ustalon╣ liczbΩ rycza│t≤w (niezale┐nie od ilo£ci wydanych opakowa± lekospisowych), warto£µ sprzedanego towaru, op│atΩ, wysoko£µ op│aty ponad limit, op│atΩ 100%, i wysoko£µ refundacji.
       
       

    5. Rachunki refundacyjne

    6.  

       
       
       

      Wystawione Rachunki refundacyjne zgromadzone s╣ w wydzielonym rejestrze dokument≤w.

      W rejestrze rachunk≤w refundacyjnych znajduje siΩ szablon dokumentu na bazie kt≤rego u┐ytkownik mo┐e sporz╣dzaµ rachunki refundacyjne. Jest on wyr≤┐niony na li£cie rachunk≤w refundacyjnych. Jest to rachunek, kt≤ry w polu Numer ma ustalon╣ warto£µ Wzorzec.
       
       


      Rysunek .1 Okno listy rejestru rachunk≤w refundacyjnych

      1. Tworzenie rachunku refundacyjnego dla wybranej kasy chorych
Aby utworzyµ nowy rachunek refundacyjny dla wybranej kasy chorych nale┐y dla wzorca wywo│aµ operacjΩ Kopiuj. Zostanie otwarty formularz rachunku refundacyjnego. 
 
 

Rysunek .1 Formularz rachunku refundacyjnego

W g│≤wce dokumentu nale┐y:

    • wskazaµ kasΩ chorych, dla kt≤rej ma byµ sporz╣dzony rachunek korzystaj╣c z odno£nika do kartoteki kontrahent≤w 
    • okre£liµ okres, za kt≤ry rachunek ma byµ sporz╣dzony wpisuj╣c daty w odpowiednie pola
NastΩpnie w polu listy pozycji dokumentu nale┐y uruchomiµ operacjΩ Oblicz poprzez wyb≤r odpowiedniego elementu z menu kontekstowego listy. W pozycjach rachunku pojawi╣ siΩ warto£ci obliczone na podstawie danych zgromadzonych w rejestrze recept.

Po naci£niΩciu przycisku OK na dole formularza sporz╣dzony rachunek zostanie zapisany w rejestrze rachunk≤w refundacyjnych.

Przed zatwierdzeniem dokumentu u┐ytkownik mo┐e zweryfikowaµ obliczone warto£ci przegl╣daj╣c poszczeg≤lne pozycje rachunku.
 
 

        1. Wydruk rachunku refundacyjnego dla wybranej kasy chorych
Aby wydrukowaµ rachunek refundacyjny nale┐y z menu Plik lub menu kontekstowego listy wybraµ pozycjΩ Drukuj bie┐╣cy a nastΩpnie Dokument. Uka┐e siΩ okno z podgl╣dem wydruku rachunku refundacyjnego. NastΩpnie nale┐y nacisn╣µ klawisz Drukuj znajduj╣cy siΩ na dole okna podgl╣du lub nacisn╣µ kombinacje klawiszy Alt+D. Spowoduje to otwarcie standardowego okna dialogowego do ustawienia parametr≤w wydruku. Po naci£niΩciu przycisku OK na dole okna przygotowany rachunek refundacyjny zostanie wydrukowany.
      1. Tworzenie rachunk≤w refundacyjnych dla wielu kas chorych

      2.  

         
         
         

        Program umo┐liwia jednoczesne stworzenie rachunk≤w refundacyjnych dla wszystkich kas chorych wystΩpuj╣cych jako refundatorzy na receptach zrealizowanych w okre£lonym okresie.


        W tym celu w oknie rejestru rachunk≤w refundacyjnych nale┐y wywo│aµ operacjΩ Nowe rachunki (Ctrl+R). Zostanie otwarte okno dialogowe umo┐liwiaj╣ce okre£lenie okresu za jaki zostan╣ wystawione rachunki. 

        Rysunek .1 Okre£lanie okresu refundacji

        W polach Od i Do nale┐y wpisaµ odpowiednie daty i nacisn╣µ przycisk OK na dole okna. Naci£niΩcie przycisku Anuluj oznacza rezygnacje z wykonania operacji.

        W drzewie znajduj╣cym siΩ po lewej stronie okna rejestru zostanie utworzony folder z widokiem na rachunki obejmuj╣ce okre£lony przez u┐ytkownika okres. Folder ten staje siΩ folderem bie┐╣cym po zako±czeniu operacji. Zatem w tym momencie na li£cie widoczne s╣ dokumenty utworzone w wyniku operacji Nowe rachunki.


        Rysunek .2 Folder i dokumenty utworzone w wyniku operacji Nowe rachunki

        Do chwili zatwierdzenia utworzone rachunki refundacyjne mog╣ byµ modyfikowane przez u┐ytkownika.

        1. Wydruk zbiorczego zestawienia recept
Aby wydrukowaµ zbiorcze zestawienie recept podlegaj╣cych refundacji zrealizowanych w okre£lonym okresie nale┐y w rejestrze recept wyfiltrowaµ rachunki refundacyjne obejmuj╣ce ten okres. Wygodnie jest tu pos│ugiwaµ siΩ folderami utworzonymi w wyniku operacji Nowe rachunki.

Po uzyskaniu ┐╣danego widoku na listΩ nale┐y z menu podrΩcznego listy wybraµ pozycjΩ Drukuj widok a nastΩpnie Zbiorcze zestawienie recept.

Uka┐e siΩ okno z podgl╣dem wydruku zestawienia. NastΩpnie nale┐y nacisn╣µ klawisz Drukuj znajduj╣cy siΩ na dole okna podgl╣du lub nacisn╣µ kombinacje klawiszy Alt+D. Spowoduje to otwarcie standardowego okna dialogowego do ustawienia parametr≤w wydruku. Po naci£niΩciu przycisku OK na dole okna przygotowane zestawienie zostanie wydrukowane.
 
 

    1. Zni┐ki

    2.  

       
       
       

      W kartotece Zni┐ki zapisane s╣ dane o zni┐kach, kt≤re mo┐na zastosowaµ w przypadku wydawania leku na receptΩ. Poza nazw╣ zni┐ka jest opisana przez dwa wsp≤│czynniki: sta│y i liniowy. 
       
       

      Op│ata jest obliczana wed│ug wzoru:

      OPúATA = CENA_SPRZEDA»Y * WSP_LINIOWY + WSP_STAúY 

      Rysunek .1 Okno listy zni┐ek

    3. Us│ugi

    4.  

       
       
       

      W kartotece Us│ugi zgromadzone s╣ opisy us│ug realizowanych przy wydawaniu artyku│≤w na receptΩ. Obok nazwy us│ugi wystΩpuje tu tak┐e parametr Do limitu.

      Okre£la on czy przy obliczaniu op│aty za sprzedawany w ramach us│ugi artyku│ uwzglΩdniany jest limit ceny. W przypadku gdy parametr ma warto£µ ôTö (Tak) sprzedawany artyku│ jest refundowany do wysoko£ci limitu. Na przyk│ad w wypadku us│ugi IWB refundowana jest ca│o£µ ceny za£ dla us│ugi IW jedynie do wysoko£ci limitu.
       

      Rysunek .1 Okno listy us│ug

    5. Rodzaje recept

    6.  

       

      W kartotece Rodzaje recept zapisane s╣ nazwy obowi╣zuj╣cych wzor≤w recept lekarskich. Na formularzu rodzaju recepty okre£lona jest tak┐e maksymalna liczba pozycji w ramach jednej jednostki chorobowej (Ilo£µ wycen).

      W dolnej czΩ£ci formularza znajduje siΩ lista us│ug jakie mog╣ byµ realizowane z danym rodzajem recepty.


      Rysunek .1 Okno listy rodzaj≤w recept i formularz rodzaju recepty

    7. Regu│y sprzeda┐y
Regu│y sprzeda┐y okre£laj╣ jakie artyku│y mog╣ byµ wydawane na okre£lon╣ us│ugΩ i zni┐kΩ, odwo│uj╣c siΩ do kategorii okre£lanych dla grupy artyku│≤w (patrz Rozdzia│y 6.2.1 i 6.3).

Na li£cie widoczne s╣ pary: us│uga, zni┐ka. Lek mo┐e zostaµ sprzedany na dan╣ us│ugΩ z okre£lon╣ zni┐k╣ je£li spe│niona jest przynajmniej jedna z odpowiednich regu│. W dolnej czΩ£ci formularza regu│y sprzeda┐y znajduje siΩ lista warunk≤w spe│nienia regu│y Aby regu│a sprzeda┐y by│a spe│niona musz╣ byµ spe│nione wszystkie warunki zwi╣zane z dan╣ regu│╣.
 
 


Rysunek .1 Okno listy regu│ sprzeda┐y i formularz regu│y sprzeda┐y 

Warunek sprzeda┐y zawiera nazwΩ kategorii oraz warto£µ w ramach kategorii. Dodatkowy znacznik ôSpe│nionyö okre£la kiedy warunek jest spe│niony. Je£li znacznik ma warto£µ Y (Tak) to warunek jest spe│niony je┐eli artyku│ ma ustawion╣ dan╣ warto£µ kategorii. Je£li znacznik ma warto£µ N to warunek jest spe│niony, gdy artyku│ nie jest zakwalifikowany do danej kategorii lub ma w ramach kategorii inn╣ warto£µ.

Poni┐ej przedstawiony zosta│ przyk│ad obrazuj╣cy znaczenie regu│ sprzeda┐y.

Przyk│ad:

Zobaczmy jakie artyku│y mog╣ byµ wydawane bezp│atnie dla inwalid≤w wojskowych. W tym celu na li£cie regu│ sprzeda┐y nale┐y odnaleƒµ pozycje z us│ug╣ IW i zni┐k╣ Bezp│. S╣ trzy takie pozycje o identyfikatorach 190,191 i 192. 


Rysunek .2 Regu│y okre£laj╣ce bezp│atne wydawanie lek≤w dla inwalid≤w wojskowych 

Przyjrzyjmy siΩ teraz warunkom sprzeda┐y okre£lonym dla ka┐dej z regu│.

Rysunek .3 Warunki sprzeda┐y dla regu│ ôIW û Bezp│.ö

Oznacza to, ┐e lek mo┐e byµ wydany bezp│atnie na us│ugΩ IW gdy zachodzi co najmniej jedna z poni┐szych sytuacji:

    • Artyku│ nie jest preparatem diagnostycznym i nale┐y do grupy podstawowej ( regu│a 190)
    • Artyku│ nie jest preparatem jednorazowego u┐ytku i nale┐y do grupy uzupe│niaj╣cej -30% (regu│a 191)
    • Artyku│ nie jest preparatem jednorazowego u┐ytku i nale┐y do grupy uzupe│niaj╣cej û 50% (regu│a 192)
UWAGA! Na li£cie regu│ sprzeda┐y znajduje siΩ regu│a o identyfikatorze 0 z pustymi polami Us│uga i Zni┐ka. Odnosi siΩ ona do sprzeda┐y artyku│u bez recepty. 

Rysunek .4 Warunki sprzeda┐y artyku│u bez recepty

Oznacza to, ┐e artyku│ mo┐na sprzedaµ bez recepty je£li w kategorii Rodzaj recepty nie ustawiono ┐adnej z dozwolonych w ramach niej warto£ci: Rp., Rp.*, Rp.w lub w opisie cech grupy artyku│≤w pominiΩto kategoriΩ Rodzaj recepty.

    1. Mar┐e
W kartotece Mar┐e zgromadzone s╣ mar┐e stosowane przy sprzeda┐y towar≤w. Mar┐a stanowi jeden z element≤w opisu artyku│u i jest wykorzystywana przy obliczaniu ceny sprzeda┐y dla zakupionych towar≤w.

Cena sprzeda┐y jest obliczana w momencie wprowadzania nowych partii do magazynu co nastΩpuje w chwili zatwierdzania dokumentu zakupu lub odpowiedniego dokumentu magazynowego. Dla artyku│≤w nie posiadaj╣cych ceny urzΩdowej kalkulowana jest ona na podstawie ceny zakupu artyku│u i mar┐y. W wypadku gdy artyku│ ma okre£lon╣ cenΩ urzΩdow╣ cena sprzeda┐y jest pobierana z odpowiedniego cennika. Mar┐a okre£lona dla artyku│u nie jest wtedy istotna.

W oknie listy mar┐a jest opisywana przez:

    • Identyfikator
    • NazwΩ
    • Okre£lenie czy mar┐a jest obliczana od ceny brutto czy netto
    • Okre£lenie czy mar┐a jest mar┐╣ detaliczn╣
Rysunek .1 Okno listy mar┐
      1. Mar┐a degresywna

      2.  

         
         
         

        Na formularzu mar┐y wystΩpuje dodatkowo lista element≤w mar┐y. Jest ona niezbΩdna dla odpowiedniego zdefiniowania mar┐y degresywnej. Ka┐dy element mar┐y okre£la wsp≤│czynnik liniowy i sta│y mar┐y oraz wide│ki cenowe, w kt≤rych obowi╣zuj╣ dane wsp≤│czynniki. 

        Rysunek .1 Formularz z opisem mar┐y degresywnej

        Dla ostatniego przedzia│u mar┐y pole ôDo cenyö jest puste. Oznacza to, ┐e w tym przedziale nie ma g≤rnego ograniczenia ceny.

        Nale┐y zwr≤ciµ uwagΩ, ┐e jeden ze wsp≤│czynnik≤w jest zawsze r≤wny zero. Zatem w pewnym zakresie cenowym mar┐a mo┐e byµ kwotowa lub procentowa.

        W przedzia│ach, w kt≤rych wystΩpuje niezerowy wsp≤│czynnik sta│y cena sprzeda┐y obliczana jest wed│ug wzoru:

        CENA_SPRZEDA»Y = CENA_ZAKUPU + WSP_STAúY

      3. Mar┐e procentowe
W przypadku mar┐ procentowych na li£cie element≤w wystΩpuje tylko jedna pozycja. W pozycji okre£lony jest jedynie wsp≤│czynnik liniowy mar┐y. Poniewa┐ obowi╣zuje on dla wszystkich pola ôOd cenyö i ôDo cenyö s╣ puste. 


Rysunek .1 Formularz z opisem mar┐y procentowej

W polu ôDetalicznaö mo┐e wyst╣piµ jedna z dw≤ch warto£ci: Tak lub Nie. Na li£cie mar┐ warto£ci te s╣ zapisane za pomoc╣ skr≤t≤w T i N. Na podstawie warto£ci w tym polu okre£lany jest spos≤b liczenia mar┐y: od g≤ry (Tak) lub od do│u (Nie). 

W przypadku gdy mar┐a jest detaliczna jest ona liczona od g≤ry. Opisuje to wz≤r:

CENA_SPRZEDA»Y = CENA_ZAKUPU / (1 û WSP_LINIOWY)
 
 

Za│≤┐my, ┐e cena zakupu wynosi 10 z│ za£ mar┐a 20% i obliczmy cenΩ sprzeda┐y:

CENA_SPRZEDA»Y = 10/ (1- 0,2) = 10/0,8 = 12,5 z│
 
 

Je£li mar┐a nie jest detaliczna ona liczona od do│u wed│ug wzoru:

CENA_SPRZEDA»Y = CENA_ZAKUPU + CENA_ZAKUPU*WSP_LINIOWY
 
 

Przy danych jak poprzednio otrzymamy:

CENA_SPRZEDA»Y = 10 +10*0,2 = 10+2 = 12 z│
 
 

Zwyczajowo w aptece wszystkie mar┐e s╣ detaliczne i liczone od ceny netto. Wyj╣tkiem jest mar┐a degresywna, kt≤ra jest obliczana od ceny brutto i od do│u co reguluje zarz╣dzenie Ministra Finans≤w.
 
 

Mar┐a mo┐e byµ naliczana od ceny zakupu netto lub brutto. Okre£la to kolejno£µ doliczanie do ceny zakupu netto podatku VAT i mar┐y. 

Je£li mar┐a jest naliczana od ceny netto, to w pierwszej kolejno£ci do ceny zakupu netto jest doliczana mar┐a a nastΩpnie VAT. W przypadku naliczania marzy od ceny brutto kolejno£µ ta jest odwrotna.